Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Rusnėje įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“

Sukurta 2021.08.02 / Atnaujinta 2021.08.02 08:52
   Rusnėje įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“
   Rusnėje įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“
   Rusnėje įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“
   Rusnėje įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“

   Liepos 31 dieną Rusnėje iškilmingos ceremonijos metu „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“ apdovanotas artimo Mahatmos Gandžio bendražygio rusniškio Hermanno Kallenbacho gyvenimą tyrinėjantis Izraelio mokslininkas Shimonas Levas.

   Sh. Levas yra išleidęs monografiją apie M. Gandžio ir H. Kallenbacho pažintį, jų bendrą veiklą Pietų Afrikoje ir tarpusavio poveikį asmenybės brandai. Sh. Levas ruošia antrąją knygą apie vėlesnį H. Kallenbacho gyvenimą. Šiais metais minimos 150-osios H. Kallenbacho gimimo metinės.

   Ceremonijoje taip pat dalyvavo Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė, Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias P. Sonnas, Lietuvos ambasadorius Indijoje Julius Pranevičius, Lietuvos ambasadorė Izraelyje Lina Antanavičienė, Lietuvos ambasadorė Kinijoje Diana Mickevičienė, Indijos garbės konsulas Rajinderis Chaudhary, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

   Apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“, įsteigtas visuomeninės asociacijos Lietuvos ir Indijos forumas, įteikiamas trečią kartą. 2019 metais apdovanojimas įteiktas Indijos garbės konsului Lietuvoje Rajinderiui Chaudhary, o 2020 metais - mokytojui visuomenininkui Vytautui Toleikiui.

   Ceremonijos metu taip pat pristatyta komiksų knygelė „Pirmieji lietuviai Indijoje“, pasakojantys trumpas smagias istorijas apie šešias Lietuvos (arba iš Lietuvos kilusias) asmenybes, per pastaruosius 400 metų nukeliavusias iki Indijos.

   Prieš ceremoniją Salos etnokultūros ir informacijos centre surengta Sh. Levo ir ambasadorės Dianos Mickevičienės vieša paskaita apie H. Kallenbachą pajūrio gidams ir mokytojams.

   2015 metais M. Gandžio ir H. Kallenbacho draugystė įamžinta garsaus lietuvių skulptoriaus Romo Kvinto sukurtame paminkle Rusnėje, ant Atmatos upės kranto.

   ----

   Hermanas Kalenbachas gimė 1871 metų kovo 1 dieną Žemaičių Naumiestyje, užaugo Rusnėje, tuometinėje Prūsijos imperijoje. Baigęs architektūros studijas Vokietijoje, 1896 metais išvyko dirbti į Pietų Afriką, kur tapo garsiu architektu. Pagal jo brėžinius pastatyti reikšmingi Johanesburgo pastatai, suprojektuotas visas šio miesto kvartalas.

   Apie 1903 metais Pietų Aftikoje H. Kallenbachas susipažindino su jaunu indų teisininku Mohandasu Gandžiu ir tapo jo entuziastingu rėmėju. 1914 metais Kalenbachas su Gandžio šeima išvyko į Indiją, tačiau pakeliui prasidėjus Pirmajam Pasauliniam karui, kaip Vokietijos pilietis britų buvo areštuotas ir įkalintas. M. Gandis, grįžęs į Indiją, tapo Indijos nepriklausomybės lyderiu, bet ir toliau rašė Kalenbachui, pasakojo apie savo taikaus pasipriešinimo britų valdžiai kovą ir metodą, kurį pavadino satyagraha – „tiesos laikymusi“. 

   Paleistas iš sulaikymo vietos Kalenbachas grįžo į Pietų Afriką, kur ir toliau rėmė indų bendruomenę, aktyviai dirbo kaip architektas, sukūrė daug svarbių pastatų Pietų Afrikos miestuose (pvz. Šv. Konstantino ir Elenos katedra Johanesburge, Albemarle Court ir Grosvenor Court Durbane ir kt.), suprojektavo kvartalą Johanesburge, kur dabar yra Kalenbacho vardo gatvė. Palaikė ryšius su savo giminaičiais Klaipėdos krašte. 

   H. Kalenbachas mirė 1945 metų kovo 25 dieną Johanesburge, palaidotas Deganijos kibuce, Izraelyje.